معماری و شهرسازی

یادی از یک بنا

یادی از یک بنا

چند عکس از اولین ساختمان اداری بندرگاه نوین انزلی که چند سال پیش، مزاحمِ طرح‌های توسعه‌ی بندر تشخیص داده شد و به فرمان مدیران وقت اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان از صحنه روزگار محو گردید. نه از سنگ اعتراضی برآمد، نه از نگاهبانان میراث فرهنگی و مسئولین محلی.‌

حقیر و سمبلیک

حقیر و سمبلیک

اینجا گران‌بهاترین پهنه‌ی گردشگری ایجاد شده در نتیجه‌ی طرح توسعه‌ی بندرگاه قدیمی بندر انزلی است و این بنای مصیبت‌بار را اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان با توسل به تراوشات مغزی پیمانکاران یا مشاوران قدرتمندش ساخته است!

خراش

خراش

این بیلبورد از ماه‌ها پیش، در خیابان‌ها و جاده‌های مختلف گیلان نصب شده است. اگر در زمینه‌ی گرافیک هم مسابقه‌ای برای انتخاب بدترین‌های این رشته وجود می‌داشت، به یقین طراح و سفارش‌دهنده‌ی این آگهی، جزو نامزدهای نهایی قرار می‌گرفتند.

تصمیم اشتباه

تصمیم اشتباه

تصمیم شورای شهر انزلی برای برچیدن بازار سنتی ماهی و میوه‌ی ابتدای شنبه‌بازار، اشتباه است. اشتباهی همچون کور کردن چشم برای اصلاح ابرو!

طراحان و خوانشِ رفتار مردم

طراحان و خوانشِ رفتار مردم

نام این مرد، سید محمد تائب است. یکی از معلمان انزلی در دوره‌ی پهلوی اول که برای پُز بهتر در عکس یادگاری با نرده‌های آیکونیک بلوار، روی پشتی یک نیمکت چوبی نشسته است!

تجربه‌ی خیابان سی‌ تیر

تجربه‌ی خیابان سی‌ تیر

گاری‌های غذای خیابان سی تیر تهران -اگر در جزییات طراحی‌شان از هنر بیشتری استفاده شود- یکی از الگوهای خوب برای فضای ارزشمند انتهای بلوار انزلی و دیگر فضاهای گردشگری گیلان هستند.

مرکز اطلاعات گردشگری

مرکز اطلاعات گردشگری

موضوع احداث «مرکز اطلاعات گردشگری» فراتر از نصب چند کانکس بی‌کیفیت (کیفیت معماری) و به کار گماشتن چند کارمند بی‌حوصله و آموزش‌ندیده است.

کمی از جزئیاتِ به‌ظاهر کم‌اهمیت

کمی از جزئیاتِ به‌ظاهر کم‌اهمیت

احتمالاً این‌گونه بوده که شهردار وقت انزلی می‌خواسته تکه‌ای از حاشیه‌ی ساده‌ و قدیمی باغچه‌های بلوار را ترمیم کند و به این فکر افتاده که چرا دردسر بکشد و با «قالب‌بندی و بتن‌ریزی در محل» به الگوی قبل وفادار بماند؟!

خطای طراحی

خطای طراحی

طراحی پارک ساحلی خیابان پاسداران انزلی، اشتباهی عجیب در فرم و مقیاس است!

بلوار انزلی

بلوار انزلی

بلوار انزلی، مهمترین و آخرین فضای عمومی باقی‌ مانده از انزلیِ قدیم است. در بیست‌وهشت سال گذشته هر کدام از شهرداری‌ها در اثر برآورد نادرست و تفکر اشتباه، ضربه‌ای به این بوستان تاریخی وارد کرده‌اند و وصله‌ای ناجور بر آن افزوده‌اند.

  • 1
  • 2