مدیریت شهری

خطاب به شورا

خطاب به شورا

خلع شهردار منتخب شما با حکم قضایی، و به دنبال آن اعلام رضایت و خرسندی اکثریت فعالان اجتماعی و کنشگران حوزه شهر از این اتفاق معمولی، نشان از فاصله تأمل‌برانگیز ذی‌نفعان و حکمرانان اداره‌ی شهر داشت.

در ناامیدی

در ناامیدی

تا امروز فکر می‌کردم امید صلاحی به پنجمین شورای اسلامی شهر انزلی هست. همه‌ی مطالبی که در رسانه‌ها نوشتم و تمام وقتی که برای نشست‌ها و گفت‌وگوها گذاشتم برای همین بود.

فرصتی به نام پرندگان

فرصتی به نام پرندگان

صاحب این دکه‌ی کوچک و ناهمگون با فضای تاریخی پل قدیم غازیان، روزی به ذهنش رسیده تا از عادت «غذادادن مردم به کاکایی‌ها» درآمدزایی کند (قبل از آنکه مدیران شهری به این موضوع فکر کنند). ابتدا تابلویی دست و پا کرده و روی آن نوشته: «نان خشک موجود است؛ ۱۰۰۰ تومان».

خراش

خراش

این بیلبورد از ماه‌ها پیش، در خیابان‌ها و جاده‌های مختلف گیلان نصب شده است. اگر در زمینه‌ی گرافیک هم مسابقه‌ای برای انتخاب بدترین‌های این رشته وجود می‌داشت، به یقین طراح و سفارش‌دهنده‌ی این آگهی، جزو نامزدهای نهایی قرار می‌گرفتند.

تصمیم اشتباه

تصمیم اشتباه

تصمیم شورای شهر انزلی برای برچیدن بازار سنتی ماهی و میوه‌ی ابتدای شنبه‌بازار، اشتباه است. اشتباهی همچون کور کردن چشم برای اصلاح ابرو!

تجربه‌ی خیابان سی‌ تیر

تجربه‌ی خیابان سی‌ تیر

گاری‌های غذای خیابان سی تیر تهران -اگر در جزییات طراحی‌شان از هنر بیشتری استفاده شود- یکی از الگوهای خوب برای فضای ارزشمند انتهای بلوار انزلی و دیگر فضاهای گردشگری گیلان هستند.

سخن گفتن با مردم

سخن گفتن با مردم

راه‌های آسفالته‌ی گیلان از تمام استان‌های دیگر بیشتر است و به علت علاقه‌ی خاص مدیران به ساخت «دست‌انداز» – و ترجیح آن‌ها به شیوه‌های کم‌هزینه- احتمالاً بیشترین تعداد «سرعت‌گیر» ایران نیز همین‌جا نصب شده است.

مرکز اطلاعات گردشگری

مرکز اطلاعات گردشگری

موضوع احداث «مرکز اطلاعات گردشگری» فراتر از نصب چند کانکس بی‌کیفیت (کیفیت معماری) و به کار گماشتن چند کارمند بی‌حوصله و آموزش‌ندیده است.

فضاهای ارزشمند ساحلی

فضاهای ارزشمند ساحلی

اینجا لبه‌ی یکی از پایه‌های پلِ انزلی ست. با اینکه عمر چندانی از این فضا نمی‌گذرد و در جوار بازار ماهی‌فروشان و نقطه‌ی آغازین مهمترین محور گردشگری شهر (بلوار) قرار گرفته، پس از مدتی به محل ادرار رهگذران تبدیل شده است.

کمی از جزئیاتِ به‌ظاهر کم‌اهمیت

کمی از جزئیاتِ به‌ظاهر کم‌اهمیت

احتمالاً این‌گونه بوده که شهردار وقت انزلی می‌خواسته تکه‌ای از حاشیه‌ی ساده‌ و قدیمی باغچه‌های بلوار را ترمیم کند و به این فکر افتاده که چرا دردسر بکشد و با «قالب‌بندی و بتن‌ریزی در محل» به الگوی قبل وفادار بماند؟!

  • 1
  • 2