جامعه‌شناسی

زن در جامعه گیلان

زن در جامعه گیلان

کیفیت حضور زنان در جامعه گیلان را می‌توان به عنوان نمونه‌‌ی الگویی موفقی از تعامل پایدار جنسیتی در بافتار فرهنگ ایرانی معرفی کرد.

چرا این باخت ناراحتم می‌کند اما عصبانی نمی‌شوم؟

چرا این باخت ناراحتم می‌کند اما عصبانی نمی‌شوم؟

ملوان تنها تیم فوتبال دنیاست که از تماشای شکستش آزار می‌بینم. از وقتی که یادم می‌آید هیچ تیم دیگری چنین حالتی برایم نداشته و احتمالاً نخواهد داشت.

آرامشِ ازدست‌رفته

آرامشِ ازدست‌رفته

این عکس را یک خلبان سوئیسی در زمستان ۱۳۰۳ از صیادان بندرانزلی گرفته است. زمان عکاسی مقارن است با آخرین ماه‌های سلطنت قاجاریان بر کشوری که از ضعف دولت مرکزی و نبود انواع ساختارهای دیوانی رنج می‌برد.

هرکسی خودش می‌داند چقدر متهم است

هرکسی خودش می‌داند چقدر متهم است

در فاجعه‌ی سیل شیراز که تصاویرش هزاران بار دست به دست چرخید، ۱۹ نفر جان باخته‌اند اما در بحران آلودگی هوا که مدتهاست ادامه دارد، سالی ۳۴۰۰۰ نفر در سراسر ایران کشته می‌شوند.

هجوم سوداگران

هجوم سوداگران

هجوم دارندگان ثروت، ویلاسازان و سوداگران زمین و مستغلات به شهرها و روستاهای گیلان آغاز شده است و با افزایش بحران آب در آن‌ سوی البرز و شنیدن سوت قطار، ابعاد گسترده‌تری خواهد یافت.

وصف رشت

وصف رشت

خوش‌ترین توصیف رشت را از زبان اکبر رادی شنیده‌ام در مواجهه با پرسشگر کتاب مکالمات. خاطرات نوستالژیک گیله‌مردی است که فقط یازده سال در رشت بود و پنجاه و هفت سال با رشت در بیرون رشت زندگی کرد.

تهدید علیه گیلان

تهدید علیه گیلان

یلان، جنگل‌های انبوه، رودهای طویل و شالیزارهای وسیعش، با جدی‌ترین تهدید انسانی در طول حیات خود مواجه شده است.

طراحان و خوانشِ رفتار مردم

طراحان و خوانشِ رفتار مردم

نام این مرد، سید محمد تائب است. یکی از معلمان انزلی در دوره‌ی پهلوی اول که برای پُز بهتر در عکس یادگاری با نرده‌های آیکونیک بلوار، روی پشتی یک نیمکت چوبی نشسته است!

هوادار ملوان

هوادار ملوان

روز‌های کودکی‌ام به بازی بی‌پایان فوتبال در کوچه‌ و باغ‌های انزلی گذشته است و با ملوان، عشق به پیراهن یک باشگاه را فهمیده‌ام. هیچ رنگ دیگری برایم معنا ندارد و به خاطر هیچ پرچم و پیراهن دیگری، فریاد نمی‌کشم و اندوهگین نمی‌شوم.

سخن گفتن با مردم

سخن گفتن با مردم

راه‌های آسفالته‌ی گیلان از تمام استان‌های دیگر بیشتر است و به علت علاقه‌ی خاص مدیران به ساخت «دست‌انداز» – و ترجیح آن‌ها به شیوه‌های کم‌هزینه- احتمالاً بیشترین تعداد «سرعت‌گیر» ایران نیز همین‌جا نصب شده است.

  • 1
  • 2