popular

در هاشور چه ببینیم؟

در هاشور چه ببینیم؟

«هاشور» یک پلتفرم آنلاین نمایش فیلم است که بصورت ویژه بر روی فیلم‌های مستند و تجربی متمرکز بوده است. اگرچه تعداد مستندهای این مخزن از هر پلتفرم ایرانی دیگری بیشتر است اما به دلیل نداشتن سیستم امتیازدهی و ارزش‌گذاری فیلم‌ها در آن، پیدا کردن فیلم خوب و تماشایی، کار ساده‌ای نیست. در فهرست اولیه زیر…

جشنواره‌های سینمای مستند

جشنواره‌های سینمای مستند

این فهرستی است از مشهورترین جشنواره‌های سینمای مستند در جهان. از جشنواره‌هایی که مختص این نوع سینما است تا آن‌ها که بخشی را به فیلم مستند اختصاص داده‌اند. بعضی تاریخ‌ها بسته به سیاست جشنواره‌ها ممکن است متفاوت از چیزی شود که در زیر آمده است. سعی می‌کنم این فهرست، روزآمد بماند و جشنواره‌های نو به آن افزوده شوند.

ملوان و مسئولیت‌های یک استان

ملوان و مسئولیت‌های یک استان

فصل جدید لیگ برتر فوتبال ایران را ملوان در حالی آغاز می‌کند که با وجود تمام برتری‌ها و موفقیت‌های اجتماعی و سازمانی ذکر شده، همچون نماد زیبای خویش، قوی سپید تنها و آسیب‌پذیری در میانه‌ی هزار طوفان و کمین‌گاه است. مناسبات بیمار اقتصادی و هزینه‌های سرسام‌آوری که هر باشگاه نابرخوردار از ‌حمایتها‌ی دولتی را به هراس می‌افکند، ممکن است ابتکار عمل را از دست مدیران جوان و خوش‌فکر ملوان خارج کند و رؤیای سپیده‌دم ساحل‌نشینان، خیلی زود به کابوسی تلخ بدل شود. مگر آنکه نه فقط در انزلی بلکه در همه‌ی گیلان، ملوان را فرصتی برای توسعه‌ی جامعه‌ی محلی بدانند و‌ بدون حب و بغض و بخشی‌نگری، بکوشند تا حقوق لازم را از دولت کم‌اعتنا به توسعه، بستانند و به مدیران توانمند این باشگاه منتقل کنند.

به یاد احمد نوری‌زاده

به یاد احمد نوری‌زاده

بعضی آدم‌ها انگار برای برهم‌زدن قواعد‌ زندگی متولد می‌شوند؛ همان قواعد‌ چرند و مزخرفی که زندگی را شبیه داستان‌های پاورقی مجله‌های قدیم و روزمرگی‌های تصویریِ ماسیده بر توییت و پست و استوری آدم‌های جدید می‌کند؛ زندگیِ جاری در باریکه‌ها.
احمد نوری‌زاده، پسرک بی‌دفاع خیابان متروپل، مرد نامدار فرهنگ ایران و‌ ارمنستان، پیرمرد عزلت‌نشین آسایشگاه کهریزک، یکی از آن آدم‌ها بود.

با آزارگر نامدار چه کنیم؟

با آزارگر نامدار چه کنیم؟

همه‌ی مایی که در ساحت فرهنگ و هنر گیلان فعالیت جدی داشته‌ایم و امروز سعی می‌کنیم با «راویان آزار» همدلی کنیم، در گذشته نیز از سوءاستفاده‌های منتهی به آزار جنسی برخی از فعالان این عرصه آگاه بوده‌ایم. چیزی که بیش از همه بر چگونگی برخوردمان اثر گذاشته، جایگاه ما در مناسبات قدرت است.

فصل میان‌مایگانِ تفکرگریز

فصل میان‌مایگانِ تفکرگریز

از صبح فردا، ۹ کاندیدای شهرداری انزلی به مدت دو روز برنامه‌های خود را برای اداره این نهاد ارائه می‌دهند. در حالی که یکسال و اندکی بیش از عمر شورای پنجم شهر باقی مانده و بخش اعظم این برنامه باید تحت بودجه‌ای قرار گیرد که توسط شهردار قبلی تعیین شده؛ شهردای که با حکم قضایی و به سبب تخلفاتی که مردم در جریان آن نیستند، تعلیق و سپس برکنار شده است.

زن در جامعه گیلان

زن در جامعه گیلان

کیفیت حضور زنان در جامعه گیلان را می‌توان به عنوان نمونه‌‌ی الگویی موفقی از تعامل پایدار جنسیتی در بافتار فرهنگ ایرانی معرفی کرد.

صدای شکستن استخوان

صدای شکستن استخوان

مرکز آمار ایران می‌گوید متوسط درآمد ماهیانه هر خانوار شهری در سال گذشته (نود و هفت)، سه میلیون و ششصد و سی هزار تومان؛ و برای هر خانوار روستایی، یک میلیون و نهصد و پنجاه هزار تومان بوده است.

ناصر رمضانی

ناصر رمضانی

ناصر رمضانی، راویِ جستجوگر، وفادار، خیال‌پرداز و انتقادگر بندرانزلی است. شهری کوچک اما پرآوازه که چهار دهه است نقاش را رها نکرده و در تمام آثارش حضوری حذف‌ناشدنی داشته است.

دیو در لباس توسعه

دیو در لباس توسعه

حالا دیگر پروژ‌ه‌ی سد لاسک به پرونده‌ی حیثیتی فعالان محیط‌زیست و کنشگران اجتماعی گیلان در تقابل با «مدیران سرسپرده به دیو توسعه‌ی ویرانگر و ناپایدار» تبدیل شده است. گویی که شکست هرکدام از این دو جبهه، نمایانگر توان اجتماعی ما برای نجات میراث طبیعی و زیست‌بوم گیلان خواهد بود.

  • 1
  • 2